Asgari ücretliye sıfır otomobil müjdesi, herkes rahatlıkla alabilecek

Asgari ücret ile çalışıp sıfır otomobil almak ciddi anlamda zor. Nitekim mevcut kredi oranları ve fiyatlarla böyle düşünmemiz de normal. Fakat yeni teşvikler bu durumu çok daha kolay bir hale sokuyor.

Bilindiği üzere şu anda araç kredileri için oranlar 5’i geçmiş durumda. Bu da çektiğiniz 200 bin TL’lik kredinin bile 700 bin TL’ye yakın geri ödemesi olduğu anlamını taşıyor.

Bu kredi şartlarını göz önüne aldığımızda asgari ücret ile çalışanlar için sıfır araç almanın hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat asgari ücret seviyesinde maaş alanlar için yapılacak teşvikler bu durumu değiştirebilir. Peki durum nasıl değişecek? Hemen açıklayalım.

Bilindiği üzere devletin asgari ücret düzeyinde geliri olanları ev sahibi yapabilmek için TOKİ ve benzeri projeleri var. Bu projenin bir benzeri de sıfır araç pazarı için uygulanacak.

Sıfır araç almak isteyenlere devletin destek olması planlanıyor. Peki ama şartlar neler.

Öncelikle ailede otomobil sahibi kimsenin bulunmaması gerekiyor. Hane halkı gelirinin toplamının da 45.000 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Eğer bu iki temel şart sağlandıysa, açılacak başvuru sayfası üzerinden şartları karşılayanlara çekişe katılma şansı tanınacak.

Araç bedelinin yüzde 10’u peşin olarak bankaya yatırılacak ve geri kalan tutar 60 ayda ödenecek.

Elbette bu kampanyanın sadece sıfır TOGG modellerini kapsayacağını da hatırlatmamız gerekiyor.

Şimdiye kadar ki kulis dedikoduları bu şekilde. Yeni detaylar geldiğinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir