6 ay ücretsiz izne çıkarılan maden işçileri eyleme geçti 

Çorum’un Dodurga ilçesinde 6 ay ücretsiz izne çıkarıldıkları tebliğ edilen işçiler direnişe başladı.

Türkiye Kömür İşletmelerine ait 220 kişinin çalıştığı maden ocağının işletmesini yapan özel şirketin yöneticileri, işçilerden yaklaşık 80’ine 6 ay süreyle ücretsiz izne gönderdiklerini bildirdi. İşveren buna gerekçe olarak ise “ocakta toprak kayması riski”ni gösterdi.

Bunun üzerine sendika üyesi yaklaşık 150 işçi, maden önünde eylem yapmaya başladı.

‘BU YÖRE BİZİM, OCAK BİZİM, GİTMİYORUZ’

Maden işçilerinden Hakkı Kılıç, işletme yöneticilerinin kısa süre önce sendikaya üye olmalarından dolayı işçileri toprak kaymasıyla ilgili raporu bahane ederek ocaktan uzaklaştırmak istediğini söyledi.

Sendikaya üye olduklarından beri baskılara maruz kaldıklarını belirten Kılıç, “Baskının sonucunda bugün bizi çağırdılar, ‘9 Mayıs itibarıyla sizi 6 ay ücretsiz izine gönderiyoruz’ dediler. Bu yöre bizim, bu ocak bizim. Biz yöremize de ocağımıza da sahip çıkarız. Gitmiyoruz, buradayız, gecesi gündüzü yok bu işin. Ne zaman sonuçlanacaksa o zamana kadar buradayız” dedi.

Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Muhammet Fatih Temur ve CHP Çorum İl Başkanı Dinçer Solmaz, ocak önünde eylem yapan işçilerini ziyaret etti.

Temur ve Solmaz, işçilerle görüştükten sonra maden işletmesinin yöneticileriyle bir araya geldi.

Temur görüşmenin ardından, kendilerine ‘Hacettepe Üniversitesi’nden ekiplerin hazırladığı raporda maden sahasında derin çatlakların oluştuğu, heyelan riski bulunduğu gerekçesiyle madende çalışmanın durdurulduğu ve işçilerin 6 ay ücretsiz izne çıkarıldığının söylendiğini’ ifade etti.

Temur, şirketin üst yöneticileri ile de birkaç gün içinde görüşmeler yaparak, sorunun çözümü için gayret edeceklerini belirtti.

Solmaz ise sorunun maden ocağında çözülemeyeceğini, işverenlerin iş güvenliğini gerekçe gösterdiğini, bir oldu-bitti ya da karartma belgelerle işçilerin işine son verilmesine müsaade etmeyeceklerini, işçilerle omuz omuza mücadele edeceklerini vurguladı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir